Menu
Najświeższe wpisy
- ISE 2017: Panasonic zaprezentował nowe projektory oraz rozwiązania Digital Signage
- Nowe projektory Sony z serii E: duża jasność i pełny zestaw funkcji
- Panasonic zapowiada nowości podczas targów ISE 2017
- ISE2016 Premiera superjasnego projektora laserowego Panasonic
- Najnowsza oferta Panasonic zaprezentowana podczas ISE 2016
Projektory
Warto odwiedzić
Na skróty
Linki
TI twierdzi, że rynek projektorów pico w telefonach komórkowych jest gotowy na ponowny rozwój
03 of maj 2011
Trzy lata temu, kiedy Texas Instruments (TI) zaprezentował swój malutki projektor pico przeznaczony dla urządzeń mobilnych, to było wokół tego faktu dużo szumu i pytań, czy taka funkcja ma sens w telefonie komórkowym i tak już mocno obciążonym różnego rodzaju dodatkami. Założeniem była atrakcyjność: możliwość wyświetlania wideo, zdjęć lub prezentacji z telefonu na ścianie lub ekranie, aby zobaczyć w pełnym rozmiarze i dzielić z innymi.
Telefon Samsung i8520 wykorzystuje pico chipset TI
Producenci urządzeń szybko wbudowali projektory pico w cyfrowe aparaty fotograficzne, kamery, odtwarzacze multimedialne i stacje dokujące. Producenci telefonów komórkowych byli w tym ciut wolniejsi.. Fujitsu i Sharp wyprodukowali kilka modeli dla japońskiego NTT DoCoMo. Samsung wypuścił parę telefonów w Korei i Singapurze. Ale niestety rozwój się skończył. Projektory pico wyglądały na krótkotrwały trend w modzie.
TI nie daje jednak za wygraną. Światowy gigant w dziedzinie chipów mówi o trendach takich jak przyrost i przyspieszenie sieci komórkowych 4G i obniżeniu cen bezprzewodowej transmisji danych , co sprawia, że idea projektorów pico w telefonach komórkowych nabrała znowu wiatru w żagle. Firma wierzy, że projektory staną się wszechobecne w telefonach, jak aparaty fotograficzne, wskazując na prognozy analityków przewidujące sprzedaż ponad dziesięciu milionów urządzeń z projektorami pico w roku 2013. Wiele z tych produktów będzie poza USA, ale Kent Novak, wiceprezes TI i dyrektor generalny działu Produktów DLP (Digital Light Processing) z TI, mówi że prowadzi zaawansowane rozmowy z czterema największymi amerykańskimi operatorami (AT & T, Sprint Nextel, T-Mobile USA i Verizon Wireless).
Novak wskazuje na trzy czynniki - technologia, sieć i aplikacje - które będą wspierać powrót projektorów pico do telefonów.
Od strony technologii TI koncentruje się na zmniejszaniu swoich chipsetów pico i szczyci się miniaturową wersją technologii przeznaczonej do kin i rzutników. Wczesne modele pico były większe niż zwykłe telefony i niedostępne dla większości konsumentów. Novak mówi, że najnowszy chipset TI, który jest na długość i szerokość paznokcia, “można teraz zmieścić w Apple iPhone 4, który ma grubość jedynie 94 mm.”
TI również pakuje do swoich chipów wyższą rozdzielczość, a proces ten określił Novak jako montaż większej ilości lusterek na mniejszej przestrzeni. I to jest wyciskanie jaśniejszych obrazów z projektora, funkcja mierzona w lumenach na wat baterii. Wczesne modele pico miały jasność około pięciu ansi lumenów na wat baterii. Novak mówi, że TI poprawiło ten wynik o dwa do trzech razy. Średni czas pracy telefonu to około trzech godzin - dokładnie tyle długo, żeby obejrzeć film. “Dużym wyzwaniem na początku była efektywność (moc) i jasność”, mówi Novak. “Jeśli nie widać obrazu, to treść nie ma znaczenia.”
Treść, oczywiście, ma znaczenie dla dopasowania nowych, mobilnych funkcji mediów. TI jest zainteresowane połączeniem telefonów z projektorami z popytem na mobilne wideo i aplikacje wideo. Rozwój sieci 4G oznacza, że filmy można szybciej niż kiedykolwiek ładować lub bezpośrednio pobierać strumieniowo wprost do telefonu. Telefony, oczywiście, są wyposażone w większe wyświetlacze, wyższą jakość wideo i ekrany lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ale TI twierdzi, że wideo z samej swej natury jest doświadczeniem społecznym i sprawia, że ludzie chcą się nim dzielić z innymi: “Nikt nie chce trzymać ich w telefonie i oglądać w telefonie, jeśli można film lub zdjęcia wyświetlić na ścianie większej niż telewizor,” mówi Novak.
Jest to argument sformułowany, aby zachęcić operatorów sieci komórkowych 4G co połączenia telefonów pico i wideo, dzięki czemu telefon z projektorem pico zmieni się w narzędzie zwiększające szanse sprzedaży pakietów danych konsumentom, lub zachęcenia tych, którzy już płacą za dane do planowania zakupu większej pojemności. To powinno zachęcić operatorów do wspierania urządzeń, co z kolei przyczyni się zwiększenia współpracy producenci telefonów z TI. Obecny brak telefonów z projektorem na rynku mogą również inspirować producentów telefonów, którzy mogą chcieć zróżnicować swoje urządzenia, mówi Novak.
Novak mówi , że sprzedaż DLP rośnie o 300% w roku w różnych kategoriach urządzeń mobilnych i obejmuje obecnie ponad 20 marek i 30 rodzajów produktów. Rynki wschodzące, gdzie ludzie mogą być bardziej nastawieni na oglądanie wideo na swoich telefonach niż na komputerze stacjonarnym, a nawet telewizorze, to duży cel. Indie wspiera już kilka telefonów pico. Novak oczekuje, że również wkrótce przyłączą się Chiny.
Na rynkach rozwiniętych, jak USA, TI twierdzi, że wiele telefony będą korzystać z projektorów Pico. (Technologia będzie działać na dowolnym urządzeniu mobilnym z systemem operacyjnym i kompatybilnym z chipsetami od firm innych niż TI.) Smartfony biznesowe ze średniej półki mogą obejmować projektory do wyświetlania projekcji PowerPoint lub sprzedaży, podczas gdy wysokiej klasy telefony komórkowe mogą wyświetlać wideo głównie z sieci społecznościowych dla młodzieży. Pierwsze telefony pico na tyle przystępne dla młodzieży będą nie lada wyzwaniem, ale Novak mówi operatorzy będą prawdopodobnie dopłacać do urządzeń, jeśli uwierzą, że mogą odzyskać różnicę z opłat za przesył danych danych.
Więcej opcji będzie pojawiać się w przypadku innych firm, które zaczną używać projektory do ich aplikacji. Inżynierowie TI już pracują nad projektorami pico dla sieci AT & T, aplikacji TV/video U-Verse i aplikacji mobilnych Slingbox w SlingPlayer. Novak twierdzi, że serwis Apple videochat, FaceTime, może wykorzystywać projektor Pico do wideokonferencji grupy poprzez podłączenie do iPhone skierowanych przodem do kamery i przekazywanie obrazu z powrotem do kierunku kamery. TI również chciałby, zintegrować system operacyjny Microsoftu Windows Phone z pico projektorem i grami na konsolę Xbox. Umożliwiająca kontrolowanie z ruchu technologia Microsoft Kinect mogłoby umożliwić ludziom, podłączenie telefonów z projektorem pico do przenośnych Xboxes, jak zauważa firma.
Czy byliby Państwo zainteresowani projektor pico w telefonie? Czy wolicie raczej obejrzeć video bezpośrednio na ekranie telefonu?
Źródło: Forbes
Foto: dlp.com
Komentarze: 2
Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL
Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.
[...] już projektory w telefonach, odtwarzaczach DVD, laptopach, kamerach video, teraz przyszła pora na projektor w [...]
Pingback od Projektor w ….tablecie: Promate LumiTab | Ansilumen — 09/05/2013 @ 01:36
[...] znamy już z telefonów, odtwarzaczy DVD, kamer, laptopów, tabletów, pisaliśmy też jakiś czas temu o zastosowaniu [...]
Pingback od Projektor na desce rozdzielczej Opla Monza | Ansilumen — 27/11/2013 @ 01:33