Menu

Najświeższe wpisy

Projektory

Warto odwiedzić

Na skróty

3M MP225a 3M MPro-150 3M Roku Streaming Projector Aaxa P1 AAXA P2 Jr. Aaxa P3 Aaxa P4X Ansilumen Brookstone HDMI pocket projector dlp link 3d ready General Imaging PJ205 Microvision ShowWX najlepsze pico projektory najlepsze projektory pico nowe projektory nowe projektory Panasonic nowy projektor okulary 3D OPTOMA Optoma PK201 Optoma PK301 Optoma PK320 projektor 3D projektor 3d-Ready projektor bliskiego pola projektor full HD projektor interaktywny projektor LED projektor WXGA projektor XGA projektory 3D projektory 3D-Ready projektory bliskiego pola projektory interaktywne projektory NEC projektory Panasonic Projektory PICO projektory Sanyo projektory Viewsonic projektor z HDMI ranking projektorów pico Samsung SP-H03 SVP PPP-03 Viewsonic 3D XGA

Linki

OPTOMA PK301 - test projektora

22 of marzec 2011

Kiedy Optoma zaprojektowała model Pico PK301 (który na początku kosztował ok. 400 dolarów), musiała mieć świadomość, że w świecie projektorów pico o jasnościach 10-12 lumenów, projektor świecący 50 lumenów powinien być królem. Rzeczywiście, tak jest. Chociaż PK301 jest trochę większy i cięższy niż większość jego ciemniejszych konkurentów, ale jest także najjaśniejszym dziś projektorem, który zmieści się w kieszeni koszuli.

Jasność projektora nie jest jego jedynym mocnym punktem. Większość parametrów jest również lepsza. Podobnie jak wiele projektorów pico w technologii DLP wykorzystuje jako źródło światła czerwono-zielono-niebieską diodę LED. Jednak w przeciwieństwie do większości oferuje ja ko podstawową rozdzielczość format panoramiczny 854 na 640 pikseli, (jeden z wariantów szerokiego VGA).

Więcej

Ponadto oferuje więcej możliwości połączeń niż większość konkurentów i może odczytywać pliki z pamięci wewnętrznej, karty microSD, lub klucza USB. Można więc pokazać prezentacje, zdjęcia lub wideo bez konieczności posiadania komputera lub urządzenia wideo ze sobą. Wszystkie te powody, nawet bez dużej jasności, wystarczą aby umieścić PK301 na swojej liście zakupów.

Rozmiar, waga i jasność

Pod wieloma względami, PK301 jest szukaniem kompromisów między rozmiarem, wagą i żywotnością baterii projektor z jednej strony, i jasnością, z drugiej.

Na początek, projektor oferuje dwa maksymalne parametry jasności. 50 ansilumenów to wynik osiągany przy zasilaniu prądem z sieci lub przy pracy na opcjonalnym akumulatorze. Przy pracy na standardowej baterii, która jest w zestawie z projektorem, jasność wynosi 20 ansi lumenów, a to nadal jest jaśniej niż większość projektorów Pico. Deklarowana żywotność baterii w trybie jasnym to 1 godzina na standardowej baterii lub do 2 godzin na akumulatorze.


Ze standardową baterią, PK301 ma wymiary 3×12x 6,9 cm i waży 255 g. Jeśli nie przeszkadza nam niższa jasności i nie myślimy o długiej (ponad godzinę) pracy na baterii, to wszystko, czego potrzeba nam do przeprowadzenia prezentacji lub wyświetlenia filmu czy zdjęć już mamy. Nawet jeśli skorzystamy z miękkiego futerału, Optoma zapewnia, że cały pakiet można łatwo zmieścić w kieszeni koszuli.


Jeśli uważasz, że potrzebujesz projektora na dłuższą sesję lub chcesz najwyższej jasności, musisz również zabrać ze sobą zasilacz lub akumulator, albo oba. Nawet wtedy PK301 kwalifikuje się jako urządzenia przenośne, ale musisz mieć coś większego niż kieszeń.


Zasilacz ma w przybliżeniu wymiary 8,9×3,8×4,6 cm, przewód zajmuje dodatkowe miejsce, a zasilacz i kabel ważą razem 227g. Akumulator waży 205 g i jest tylko trochę mniejszy niż sam projektor (2,3×10,8×7 cm).
Według producenta, do pełnego naładowania potrzeba około 4 godzin.

Chodzi o to, że możesz zdecydować się na mobilność lub bardzo wysoką jasność pico projektora, możesz dokonać różnych wyborów na różne okazje, ale nie można mieć obu na raz.

Jedną z innych opcji, o których warto wspomnieć jest pokrowiec (dodatkowo ok. 50 dolarów), który jest wystarczająco duży (36,3×27,4×5,1cm) do trzymania projektora, zasilacza i kabli. Dodatkowo jest wyposażony w mały statyw oraz wbudowany ekran szary 28×20,3 cm (szary materiał podbija kontrast). Jest zaprojektowany tak, nie musisz martwić się żeby znaleźć pustą powierzchnię i użyć jej jako ekranu. Wystarczy otworzyć obudowę, a następnie zamontować projektor na statywie i skierować go na ekran.

Konfiguracja
PK301 oferuje również złącza jak w większości projektorów Pico. Oprócz własnych portów, które można użyć do połączenia do źródła wideo, komputera lub komponent video, z tyłu projektora są trzy dodatkowe porty wejścia, audio do podłączenia słuchawek lub głośników aktywnych. Jest też gniazdo kart microSD z boku, które pozwala podłączyć kartę i odczytać pliki bezpośrednio z niej.

Dodatkowe porty wejściowe są mini port HDMI do cyfrowego połączenia do komputerów i urządzeń video, mini-wtyk audio-wideo, który działa z adapterem umożliwiając podłączenie do źródła kompozytowego wideo oraz mikro port USB, który umożliwia podłączenie do komputera lub iPoda do przenoszenia plików do wewnętrznej pamięci projektora lub pamięci USB, aby używać jako źródło.


Złą informacją jest to, że projektor nie jest wyposażony w większość kabli, które pozwalają skorzystać z tych złączy. Tylko dwa są w pudełku razem z projektorem: kabel USB i kabel VGA. Zauważyć też trzeba, że kabel VGA jest trochę krótki (ok. 66 cm). Jest też adapter który można podłączyć do portu AV, zakończony trzem wtyczkami żeńskimi RCA wideo i audio stereo.

Optoma oferuje także szereg dodatkowych kabli i adapterów, w tym zestawy zarówno z kabla mini- do pełnowymiarowych HDMI i mini-mini kable HDMI (30 dolarów), adapter komponent video (30 dolarów), kabel USB, która kończy się gniazdem, dzięki czemu można podłączyć do niego pamięć USB (28 dolarów) i zestaw połączenia iPod (40 dolarów) z adapterem iPod i właściwymi kablami. Oznacza to, że ​​należy współczynnik kosztów dodatkowych kabli brać pod uwagę przy decyzji o zakupie i należy je zamówić wraz z projektorem.


Aby skonfigurować PK301, trzeba zainstalować baterię, podłączyć zasilacz i naładować baterię, co może potrwać do 3 godzin (czas pierwszego ładowania wynosi około 90 minut). Następnie, zakładając, że chcesz użyć zewnętrznego źródła, podłącz odpowiednie kable, naciśnij przycisk wyboru źródła obrazu projektora, skieruj go w stronę ekranu i ustaw odpowiednią
ostrość. Jeśli chcesz przeczytać pliki z pamięci wbudowanej, po prostu przenieść je do pamięci wewnętrznej, włóż kartę pamięci lub podłącz klucz USB i ponownie ustaw źródło.

Jasność i jakość obrazu

PK301 jest sam dla siebie konkurencją, jeżeli chodzi o jasność. Zmierzyliśmy ją i otrzymaliśmy wynik na poziomie 38 ansilumenów przy użyciu prądu zmiennego, co jest dość typowym wynikiem (współczynnik 76 procent deklarowanej jasności). Co więcej, to znacznie jaśniej niż 14 ansilumenów, które otrzymaliśmy dla 3M MPro150, który jest teraz zakwalifikowany jako drugi najjaśniejszy projektor pico testowany przez nas. Nawet zasilany z akumulatora, PK301 jest jaśniejszy niż Mpro150 na zasilaczu (19 ansilumenów).

Należy pamiętać, że postrzeganie jasności jest w przybliżeniu logarytmiczne, więc trzeba 10 ansilumenów więcej, aby obraz wydawał się dwa razy jaśniejszy dla oka. Mimo to, różnica między 14 i 19 lumenów jest zauważalna, a różnica między 19 i 38 jest znacząca. Dla każdej wielkości obrazu, PK301 daje zauważalnie jaśniejszy obraz niż w jakimkolwiek innym projektorze pico.

Jakość obrazu jest całkowicie odrębnym problemem niż jasność. Jak każdy pico projektor do tej pory, PK301 ma jakość, którą najlepiej można opisać jako wystarczająco dobra, ale cierpi też na oczywiste braki. Na przykład, jeśli zmierzymy równomierność jasności - stosunek między najjaśniejszym i najciemniejszym obszarem przy całkowicie białym ekranie wynosi 1,87 do 1, jest to widoczne na tle o jednolitych kolorach, tak, że niektóre osoby mogą uznać to za rozpraszające. Przy zdjęciach i obrazach wideo raczej nie zwrócimy na to uwagi.


Jako projektor multimedialny, PK301 wypada dość dobrze, jednak warto wspomnieć o paru kwestiach, które wyszły w naszym teście DisplayMate. Przy filmach i zdjęciach, projektor ma jednak tendencję do utraty szczegółów w ciemnych obszarach na ekranie, zmieniając duże bloki w ciemnych scenach w niemal czarne.


Jedną z kwestii, problematycznych dla każdego pojedynczego chipa DLP jest efekt tęczy, przy przejściu z jasnych obszarów do kolorów podstawowych, czerwonego, zielonego i niebieskiego podczas przesuwania oka lub poruszania się obiektu na ekranie. Niektóre projektory są bardziej podatne na ten efekt niż inne, a niektórzy ludzie widzą to łatwiej niż inni.


Podobnie jak w Optoma PK102 efekt jest tęczy jest stosunkowo niewielki w PK301, na ekranach danych, tak że nawet jeśli jesteś wrażliwy na to, jak ja, to prawdopodobnie nie uznasz, tego za problem. Niestety, to o wiele bardziej oczywiste podczas projekcji wideo niż w przypadku wielu projektorów. Jeśli jesteś wrażliwy na ten efekt, będzie prawdopodobnie dość często zobaczysz go na klipach wideo i uznasz to za irytujące, co oznacza, że ​​prawdopodobnie nie będzie chciał korzystać z PK301, żeby obejrzeć film w pokoju hotelowym pod koniec długiego
dnia w podróży.

Ostatnim, ale zdecydowanie mniejszym problemem jest niska moc wbudowanych w PK301 głośników. Nawet po ustawieniu na maksymalną głośność, głośnik o mocy 0,5 jest ledwo wystarczający, aby wysłuchać wszystkiego, jeśli siedzi obok nawet w cichym pokoju. Jednak wyjście sygnału audio umożliwia podłączenie wystarczająco głośnych słuchawek, można także podłączyć głośniki zewnętrzne.


Niezależnie wszystkich tych ograniczeń, PK301 wypada imponująco na tle konkurencji, jest więcej niż wystarczająco dobry, aby być przydatny, i jak na razie przynajmniej, jest to najjaśniejszy projektor pico jaki można dostać. Jest to również jeden z najbardziej wszechstronnych, z długą listą opcji połączenia oraz możliwością wyświetlania obrazów z pamięci wewnętrz
nej, karty microSD, lub klucza USB, więc nie jesteś zmuszony do dźwigania komputera lub urządzenia wideo ze sobą. To wszystko składa się na niezwykle atrakcyjną równowagę jasności, mobilności i funkcji, a to sprawia, że PK301 po prostu polecane i warte swojej stosunkowo wysokiej ceny.


Źródło: pcmag

Foto: Optoma

Komentarze: 15

  1. [...] OPTOMA PK301 – test [...]

    Pingback od Najlepiej sprzedające się projektory pico | Ansilumen — 22/03/2011 @ 02:34

  2. [...] Optoma PK301 (383 dolary) [...]

    Pingback od Ranking sprzedaży projektorów Pico - maj 2011 | Ansilumen — 02/05/2011 @ 23:51

  3. [...] Optoma PK301 ($ 378, # 732) [...]

    Pingback od Najlepiej sprzedające się pico projektory - aktualizacja (lipiec 2011) | Ansilumen — 04/07/2011 @ 00:19

  4. [...] Optoma PK301 (369 dolarów, # 1089) [...]

    Pingback od Najlepiej sprzedające się projektory pico - aktualizacja grudzień 2011 | Ansilumen — 23/01/2012 @ 00:51

  5. [...] Optoma PK301 (371 dolarów, # 592) [...]

    Pingback od Najlepiej sprzedające się pico projektory - aktualizacja listopad 2011 | Ansilumen — 23/01/2012 @ 00:53

  6. [...] Optoma PK301 ($ 358, # 791) [...]

    Pingback od Najlepiej sprzedające się projektory pico aktualizacja - styczeń 2012 | Ansilumen — 23/01/2012 @ 00:54

  7. [...] Optoma PK301 ($ 371, # 1150) [...]

    Pingback od Najlepiej sprzedające się pico projektory - aktualizacja październik 2011 | Ansilumen — 23/01/2012 @ 00:56

  8. [...] Optoma PK301 ($ 369, # 545) [...]

    Pingback od Najlepiej sprzedające się pico projektory - wrzesień 2011 | Ansilumen — 23/01/2012 @ 01:00

  9. [...] Optoma PK301 ($ 386, # 579) [...]

    Pingback od Najlepiej sprzedające się pico projektory - aktualizacja (sierpień 2011) | Ansilumen — 23/01/2012 @ 01:01

  10. [...] Optoma PK301 ($ 389, # 1016) 3. 3M MPro-150 ($ 259, # 2124) 4. Optoma PK201 ($ 283, # 2589) 5. WowWee Cinemin [...]

    Pingback od Ranking projektorów pico - czerwiec 2011 | Ansilumen — 23/01/2012 @ 01:02

  11. [...] Optoma PK301 (364 [...]

    Pingback od Najlepiej sprzedające się projektory pico | Ansilumen — 23/01/2012 @ 01:07

  12. [...] Optoma PK301 ($324, #692) [...]

    Pingback od Najlepiej sprzedające się projektory pico aktualizacja - luty 2012 | Ansilumen — 11/02/2012 @ 01:49

  13. [...] Optoma PK301 ($303, #580) [...]

    Pingback od Ranking sprzedaży projektorów pico - maj 2012 | Ansilumen — 03/05/2012 @ 21:29

  14. [...] 9. OPTOMA PK301 - test projektora [...]

    Pingback od Najchętniej czytane artykuły na Ansilumen.pl | Ansilumen — 01/01/2014 @ 22:10

  15. 3specialty…

    Trackback od 3adulterous — 13/01/2022 @ 01:01

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.